Tomáš Gibej

Trénerova dilema

A Man Brainstorming about Training

V tomto článku by som chcel napísať niečo o tom, aké bývajú odlišné pohľady trénerov a klientov na ich spoluprácu a o tom, s akou dilemou sa tréner často musí na tréningoch potýkať. Aby som to upresnil, bavíme sa o osobnom trénerstve – teda takom, kde tréner na tréningu pracuje s jediným človekom (prípadne ešte aj s dvojicou ľudí). A nebudeme sa tu zaoberať takým niečím ako je kvalita trénerov (o tom som písal TU a TU) alebo finančnou stránkou veci. Skrátka v tomto článku si klient trénera môže dovoliť a tréner je dostatočne spôsobilý na to, aby s klientom čo-to hodnotné aj porobil.

Klientova krajina zázrakov

Nazrime teraz do vysnívaného sveta klienta. Ten sa jedno ráno zobudí, postaví sa pred čarovné zrkadielko a povie: “Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je najkrajší v tejto zemi?” A zrkadielko odpovie: “No to neviem, ale ty určite nie. Brucho ti ovísa a tá multi-brada ti tiež body zrovna nepridáva.

A tak budúci klient po srdcervúcom plači hodí do googlu: “najlepší tréner”, najlepšieho trénera nájde a dohodne si stretnutie ešte v ten deň. Trénerovi povie, že sa chce zbaviť brucha a pár brád, schudnúť 8kg a trochu spevniť celé telo. A ešte aby nezabudol, tak čas by si vedel nájsť dva krát do týždňa, v utorok a v piatok okolo piatej. Teda nie okolo piatej ale presne o piatej. Svoju stravu vníma ako výbornú a nie je potrebné ju meniť. Akurát tie fast-foody po robote a večerné chipsy je ochotný prehodnotiť. Čas má tri mesiace a dva dni, ktoré ho delia od dovolenky.

Tréner mu povie: “Jasné, to nie je žiaden problém, veď som najlepší tréner! Takže vidíme sa v utorky a piatky o piatej, tie fast-foody teda vynechaj aspoň niektoré dni a miesto chipsov si daj pistácie. A tu máš ešte tento ultimátny spaľovač tukov, ktorý si daj každé ráno po zobudení. A ak zabudneš, nič sa nedeje, ďalší deň si dáš dva.”

Začnú cvičiť, prejdú tri mesiace a dva dni, klient schudol 8kg, bruško krásne, brada len jedna a celé telo perfektne tvarované, že si priam pýta pochvalu na každom rohu.

Jeeej, to je krásne.

Trénerova krajina zázrakov

V trénerovej krajine zázrakov to vyzerá nasledovne. Tréner sa jedno ráno zobudí, postaví sa pred čarovné zrkadielko a povie: “Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je najkrajší v tejto zemi?” A zrkadielko odpovie: “Och bože, som poctené, že sa to pýtaš práve mňa! Samozrejme, že ty!”

V tom mu zazvoní telefón a na linke sa ozve: “Dobrý deň, najlepší tréner! Ja som človek, ktorý má nekonečno peňazí a nekonečno voľného času. Chcel by som s Vami začať cvičiť a jediný dôvod, prečo by som prestal je ten, keby som zomrel alebo by ste ma vyhodili.

Tréner chvíľu porozmýšľa a povie, že nejakú skulinku času by predsa len našiel. Stretnú sa, klient povie svoju predstavu a tréner mu na to: “Ok, začneme cvičiť tri krát do týždňa, uvidíme ako si na tom, povieš mi aj čosi viac o sebe a potom sa dohodneme, čo s tebou spravíme”.

Po prvom týždni tréner povie:

“Takže, tvoje predstavy budeme musieť trošku upraviť. V prvom rade sa musíme aspoň dva mesiace venovať odstraňovaniu disbalancií, ktoré si si spôsobil prevažne sedavým spôsobom života a budeme sa učiť a zdokonaľovať v technike všetkých dôležitých cvikov. Zlepšíme mobilitu niektorých kĺbov, zlepšíme stabilitu niektorých kĺbov a tiež niečo spravíme s tvojou flexibilitou. Rôznym mobilizačným a strečingovým cvičeniam sa budeš venovať aj každý deň doma. Potom budú tréningy postupne naberať grády a začneme sa intenzívnejšie venovať zlepšovaniu telesnej kompozície – teda pomeru svalovej a tukovej hmoty. Neskôr frekvenciu tréningov zvýšime na štyri tréningy týždenne. A takto si spolu budeme svorne trénovať až kým na teba prestanem mať čas a ty budeš samozrejme pokračovať ďalej v cvičení do konca života, pretože ja som tak super, že som u teba vzbudil záujem o tvoje telo a zdravie. Aha a aby som nezabudol, tak o strave a suplementácii ti vysvetlím, ako by to malo vyzerať a keď ti odovzdám svoje nekonečné vedomosti, tak budeš sám vedieť, ako presne sa máš stravovať. Budeš tiež chodiť pravidelne do sauny, na masáže a na konzultácie s fyzioterapeutom. Zredukuješ stres vo svojom živote na minimum, budeš mať dostatok spánku a nebudeš bývať chorý. To by bolo asi tak všetko.”

Klient je ohúrený a natešený a budú spolu cvičiť až dokým nepomrú.

Jeeej, to je krásne.

Realita

Krajiny zázrakov sa vyznačujú vždy dvoma základnými vlastnosťami: že sú nádherné a že neexistujú. Asi nemusím veľmi písať o tom, že realita je vždy kdesi medzi týmito dvoma pólmi. Tou základnou vecou, ktorú si musí uvedomiť klient je fakt, že on je vo vzťahu klient-tréner ten, kto toho v danej oblasti vie menej a že tým pádom aj jeho požiadavky môžu byť veľmi skreslené a vychádzať z nedostatku informácií. Preto musí vziať do úvahy trénerom navrhovaný postup a rozhodnúť sa či súhlasí, alebo sa v tom dá nájsť nejaký kompromis alebo mu daný postup nevyhovuje. No a tréner si musí uvedomiť to, že klient nezačne teraz dýchať len preto aby cvičil a nezasvätí celý svoj život tomu, aby si pripravoval jedlo, aby doma pracoval na svojej mobilite či flexibilite a aby prestal chodiť do práce, len aby sa nestresoval.

Trénerova dilema

Z pohľadu trénera vám teraz skúsim priblížiť pojem, ktorý som si nazval “trénerova dilema”. No teraz aby ste si nemysleli, že seba titulujem “najlepší tréner” alebo čokoľvek, tomuto titulu, blízke. Ja nie som najlepší tréner, ani ultra-špičkový tréner, ani ultra-tréner, ani špičkový tréner. Ja som len tréner, ktorý si myslí, že je dostatočne skúsený a informovaný na to, aby do svojho vlastného článku popísal svoj vymyslený pojem:)

Trénerova dilema je dilema, ktorá sa odohráva v trénerovej hlave na tréningoch alebo počas vymýšľania a zostavovania nejakého tréningového plánu či postupu práce s klientom. Ide v nej asi o to, do akej miery by mal tréner riešiť to, čo najviac zaujíma klienta a do akej miery by mal riešiť to, čo si myslí, že by malo zaujímať klienta. A to v kontexte obmedzeného množstva času a obmedzeného odhodlania klienta.

Táto dilema môže vyzerať napríklad takto:

“Hm, takže on by chcel schudnúť 10kg za tri mesiace, to je to, s čím prišiel a teda to je hlavný cieľ, na ktorom by sme mali pracovať. Ale má úplne skrátené hamstringy, hroznú mobilitu v ramenných kĺboch a ochabnuté medzilopatkové svalstvo. Ok, veď to spravíme tak, že budeme cvičiť trištvrte hodinu naplno a na záver sa vždy budeme venovať týmto veciam. Lenže on stíha cvičiť dva, maximálne tri krát za týždeň. Takýmto tempom zaznamenáme zlepšenie v tej “funkčnej” oblasti bohvie kedy. A polovicu cvikov ani nebude vedieť vykonať správne, kým tieto veci nezlepšíme. Tak mu vysvetlím, že počuj šuhaj, musíme najprv veľmi intenzívne robiť na tom, aby si zlepšil to a to a až potom sa môžeme pustiť naplno do toho, čo by si chcel. Bude ho to vôbec baviť? Záleží mu vôbec na tých veciach, ktoré hovorím? Alebo chce proste len schudnúť svojich 10kg a ostatné ho absolútne nezaujíma?”

Záver

V trénerskej práci je to často o nájdení čo najprijateľnejšieho “zlatého rezu”. Na jednej strane stojí to, čo sú klientove ciele a na druhej strane to, čo si tréner myslí, že by mali byť jeho ciele. Na jednej strane stojí to, čo naozaj funguje a je to najefektívnejšie pre dosahovanie jeho cieľov a na druhej strane stojí to, čo klienta bude aj baviť, bude sa na tréningy tešiť a nebude mať pocit, že robí dokola to isté. Na jednej strane stojí čas a vôľa, ktoré je klient ochotný vložiť a na druhej strane je čas a vôľa, ktoré si tréner myslí, že by mal vložiť, aby dosiahol to, čo chce.

A keďže krajiny zázrakov neexistujú, vždy je to o kompromisoch a najdôležitejšou premennou vo vzťahu tréner-klient je komunikácia. O áno, akoby ste ešte nepočuli to krásne klišé, že komunikácia je dôležitá. A ako ten úžasný zlatý rez nájsť? Tak to už je jedinečná cesta každého individuálneho vzťahu tréner-klient. Tento článok slúži na to, aby trochu pomohol obom stranám vžiť sa do kože tej druhej strany, aby sa k nejakému supiš-pupiš vzťahu mohli dopracovať.

About author View all posts

Tomáš Gibej

Som v prvom rade človek. V druhom rade som človek, ktorý pracuje piatym rokom ako osobný tréner. V treťom rade som človek, ktorý neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života, či tak nejako sa to hovorí. Vo všetkých ďalších radoch som človek, ktorý rád cestuje a objavuje, ktorý rád cvičí a medituje, ktorý rád priberá a chudne. Som tiež človek, ktorý píše túto stránku aby sa podelil o svoje nekonečné vedomosti a skúsenosti, aby mal pocit, že je z neho aký-taký úžitok v spoločnosti. No a nakoniec som človek, ktorému sa zväčša ako-tak darí uspokojovať svoje fyziologické potreby, aj bezpečie a istotu pociťujem, lásky a spolupatričnosti sa mi niekedy tiež dostane, aj úcty a uznania sa zvyknem dočkať- tak sa teraz trochu sebarealizujem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: