Tomáš Gibej

Tréner nie je vždy trénerom…(alebo Vergíliove atribúty)

V prvej časti tohto článku sme si na príbehu vymyslenej Ľubky a Peťka ukázali, že papierik s nápisom “tréner” nemusí znamenať absolútne nič. A mnohokrát ani neznamená, ak tréner nedisponuje základnými atribútmi, ktorých kombinácia dokáže u ľudí vzbudiť celoživotný záujem o svoje zdravie a telesný rozvoj. Pretože, ako znovu opakujem, cieľom trénerstva by nemala byť krásna trojmesačná premena, dych vyrážajúce fotky pred a po, zatlieskame si za dobrý výkon a všetko beží po starom. Na príklade Peťka sme si ukázali, že síce dokázal motivovať, no pri absencii všetkých ostatných kľúčových prvkov to neznamenalo nič dobré.

A ktoré sú tie kľúčové vlastnosti, atribúty alebo nazvime to ako chceme? O tých bude dnešný článok, ktorý by vám mohol pomôcť s výberom trénera a s posúdením toho, aký tréner by pre vás bol vlastne vhodný. Jasne, mňa si vyberte, mňaa, mňaaa:) Ako som spomínal, toto nie je reklama na mňa a do akej miery vôbec ja zodpovedám tomu, čo tu dnes vyprodukujem, to môžu posúdiť len druhí.

Názov “Vergíliove atribúty” som zvolil z dôvodu, aby som vyzeral veľmi múdro a študovane a vy si poviete, ooo bože, ten je taký múdry a študovaný a môjmu článku s trochou šťastia stúpne rating vo vašich očiach. Pravda je taká, že ešte z čias strednej školy sa mi marilo čosi o Danteho Božskej komédii a o tom, že Danteho sprievodcom po pekle a očistci bol Vergílius. Vytvorila sa mi asociácia, že Dante je ako klient a Vergílius je ako tréner. Dante si tým všetkým musí prejsť sám a Vergílius ho len sprevádza a radí mu na jeho ceste.

12168311_10206668002113073_727058849_o

Hodil som to do googlu, aby som to overil a zapísal som si to s myšlienkou: “Uuu, toto raz dám do nejakého článku, budem cool!” Nuž a teraz nastal čas vytiahnuť tromfy. Tak vám napíšem o atribútoch, ktoré by mal Vergílius (tréner) mať, aby bol Dantemu (klientovi) tým najlepším sprievodcom. Pre lepšiu ilustráciu bude pri každom z atribútov na konci popísaný extrémny prípad, kedy daný atribút vyniká, no ostatné sa akosi nedostavili (ako spomínaný motivátor Peťko).

1. Odborné vedomosti

Ak vášmu trénerovi poviete slovné spojenie “latissimus dorsi” a on sa vás spýta, z ktorej časti Harryho Pottera to máte, tak niečo nie je v poriadku. Vedomosti sú úplný základ, ktorý tréner musí mať na to, aby vôbec mohol uvažovať o niečom takom, ako je trénovanie iných ľudí. Je to úplne jasné a logické, no bohužiaľ, prax býva často iná. A vedomosti treba neustále aktualizovať, nikto nikdy nebude vedieť všetko. No minimálne základy z anatómie, fyziológie, tréningových metód, výživy či suplementácie by mali byť samozrejmosťou pre každého, kto sa nazýva trénerom.

Extrém, ktorému sa radšej vyhnite

“Naspeedovaný nerd.” Tak by som nazval prototyp človeka, ktorý má tento atribút možno zmáknutý na výbornú, no trpí nedostatkom tých ostatných, ktoré si ešte popíšeme. Naspeedovaný nerd má dva zošity, tablet, vreckový merač krvného cukru a zrejme aj stopky za 214 euro. Energia z neho priam kypí a na každom tréningu by na vás skúšal nejakú ďalšiu chujovinu, ktorá je do bodky vedecky podložená a super-účinná. Jedného pekného dňa zavítate do posilky skôr a vymáknete ho pri jeho vlastnom tréningu, kedy skúša maximálku na mŕtvy ťah…50 kg. Samozrejme raw a barefoot, špičky v uhle 17,3 stupňa. Po výkriku, sťa páriace makaky, opäť pokorený činkou, odchádza do šatne po mix glukózy, maltodextrínu a palatinózy v pomere 1:1:2. (pre informáciu: 50kg na mŕtvy ťah je váha, s ktorou sa rozcvičuje upratovačkina dcéra.)

2. Edukačné schopnosti

Vedomosti sú jedna vec, no vedieť tie vedomosti podať iným ľuďom, to je vec druhá! Darmo je niekto študovaný jak hovado, keď vám tému “sacharidy” ide vysvetľovať cez 6-oxan-2,3,4,5-tetrol. Edukačné schopnosti a schopnosť vyjadrovať sa, to sú ďalšie kľúčové zručnosti, ktoré by mal mať každý, kto pracuje s ľuďmi (obzvlášť, ak ich má aj niečo naučiť).

Extrém, ktorému sa radšej vyhnite

Cvičíte si takto s trénerom už pol rôčiku. O tom, prečo je hovno hnedé už viete akurát dosť, viete aj kamarátom vysvetliť, ako vzniká pri svalovej práci kyselina mliečna, no ten opasok na rifliach stále zapínate na tej istej dierke.

3. Výzor

U väčšiny ľudí vzniká prirodzená asociácia: niekto dobre vyzerá, ergo asi vie čo robí, ergo asi vie poradiť aj mne. No a niečo na tom určite bude. Prečo by mi pupkatý človek mal radiť, ako mám zhadzovať tuk? Prečo mi zhrbený človek má radiť, ako napraviť moje držanie tela? Je úplne na mieste domnievať sa, že človek, ktorý je sám v niečom dobrý, bude vedieť, ako na to. Asi by ste nebrali vážne slová niekoho, kto jazdí na škode felícia o tom, ako sa stať milionárom.

Jednu vec je však nutné dodať. Rozhodne tu neplatí priama úmera: čím lepšie niekto vyzerá, tým lepší tréner bude. To býva častý omyl, pretože elitní atléti či kulturisti zväčša drvivú väčšinu svojho času a úsilia venujú práci na svojej fyzickej dokonalosti a na zdokonaľovanie iných atribútov im veľa nezostáva. Elitní tréneri obvykle vyzerajú, že majú odcvičené dosť, no nepripomínajú intergalaktické monštrá (spomeniem trénerov ako Charles Poliquin, Christian Thibaudeau…).

Extrém, ktorému sa radšej vyhnite

Dôkazom toho, že priama úmera tu neplatí nám môže byť 120 kilový pořízek, ktorému ledva pretŕča hlávka spomedzi gigantických trapézov a žily na bicepse má väčšie ako niekto biceps samotný. No pri otázke, koľko bielkovín je vhodné prijať, vám odpovie: “Daj veľa!”, a pri otázke, čo si myslí o intermittent fastingu, vám odpovie: “Utorok”.

4. Ľudskosť

Tréner môže byť vzdelaný, môže vedieť skvelo učiť, môže vyzerať, ako boh, no pokiaľ sa pri ňom nebudete cítiť dobre, niekde bude chyba. Ak na vás tréner pôsobí povýšenecky, arogantne a máte z neho pocit, že môžete byť radi, že je vôbec ochotný tu s vami zahadzovať čas, je na vašom zvážení, či sa vám oplatí také tréningy absolvovať. Možno si uvedomujete, že je naozaj expert a pár hodín s ním vydržíte, nech vás naučí, koľko sa bude dať, no na dlhšiu spoluprácu by som to asi nevidel. A možno ani nie je chyba v trénerovi ale jednoducho v tom, že ste si povahovo absolútne nesadli.

 Extrém, ktorému sa radšej vyhnite

Aj s ľudskosťou a skvelým pocitom z trénera sa to dá prehnať. Napríklad v nasledovnej modelovej situácii. Do posilky sa nesmierne tešíte, neviete sa dočkať, že konečne niekomu poviete vaše zážitky z dnešnej cesty MHD. Tréner vás vypočuje, poradí, povie aj svoje vlastné zážitky, smejete sa, bavíte sa….a počkať, ku*va, koniec tréningu a zase sme necvičili! Ak je to pravidelný scenár, tak s ním asi začnite chodiť. No už keď ste v posilke, tak popri psychologickom okienku by predsa len mohol byť aj nejaký čas…ja neviem…napríklad na cvičenie.

5. Motivačné schopnosti

S motiváciou je to podľa môjho názoru tak, že jej samotná existencia je veľmi pochybná. Buď niečo chcete dosiahnuť a vtedy jednoducho robíte všetko pre to, aby ste to dosiahli. Alebo vás niečo baví a napĺňa a s radosťou sa oddávate všetkému, čo s tým súvisí. A ak máte pocit, že áno vy niečo strašne chcete, ale neviete sa k tomu prinútiť, tak na to je jednoduchá odpoveď: nechcete to dostatočne. A na to nepotrebujete žiadnu motiváciu, potrebujete si len ujasniť, čo vám stojí za váš čas a vašu pozornosť. No samozrejme, vždy je dobré, napríklad aj v posilke, mať nad sebou niekoho, kto vám veľmi rázne pripomenie, na čo ste tam prišli. Takže by som to možno nenazval motiváciou, ale pripomenutím toho, čo vlastne vy sami chcete, pretože mi ľudia veľmi radi zabúdame. A pri cvičení, kedy sme vystavovaní našim fyzickým limitom, obzvlášť radi zabúdame, kvôli čomu to vlastne robíme. Dobrý tréner preto nad nami stojí a zabudnúť nám jednoducho nedovolí.

Extrém, ktorému sa radšej vyhnite

Tu nám ako dokonalý príklad poslúži náš Peťko z prvého dielu.

Sme na konci. Dúfam, že vám moje krátke zhrnutie základných Vergíliových atribútov pomohlo utvoriť si obraz o tom, čím by mal disponovať dobrý tréner. A tiež dúfam, že vaše rozhodovanie o tom, s ktorým trénerom začať cvičiť a ako dlho s ním zostať cvičiť, som aspoň trochu uľahčil. A na záver ešte jedna vec. Ak už s trénerom cvičíte a máte pocit, že vám to nevyhovuje, nebojte sa komunikovať! Buď je dostatočne inteligentný a pochopí to, alebo je debil a o to lepšie pre vás, že sa s ním rozlúčite:)

Skúste si pozrieť aj iné moje články

Viac mojich článkov

About author View all posts

Tomáš Gibej

Som v prvom rade človek. V druhom rade som človek, ktorý pracuje piatym rokom ako osobný tréner. V treťom rade som človek, ktorý neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života, či tak nejako sa to hovorí. Vo všetkých ďalších radoch som človek, ktorý rád cestuje a objavuje, ktorý rád cvičí a medituje, ktorý rád priberá a chudne. Som tiež človek, ktorý píše túto stránku aby sa podelil o svoje nekonečné vedomosti a skúsenosti, aby mal pocit, že je z neho aký-taký úžitok v spoločnosti. No a nakoniec som človek, ktorému sa zväčša ako-tak darí uspokojovať svoje fyziologické potreby, aj bezpečie a istotu pociťujem, lásky a spolupatričnosti sa mi niekedy tiež dostane, aj úcty a uznania sa zvyknem dočkať- tak sa teraz trochu sebarealizujem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: