Tomáš Gibej

Steroidy. Kto ich berie. Prečo ich ja neberiem.

Ja teda neberiem tie stereoidy, pretože mi tie umeliny proteínové a kreatínové ani nechutia a tiež lebo chcem byť naturál. Hmm. Tak na úvod by som mal asi napísať, čo sú to steroidy, pretože by ešte niekto uveril tejto vete.

Slovom steroid sa označujú zlúčeniny, takzvané polycyklické lipidy, čo ďalej po chemickej stránke rozvádzať netreba. Steroidy sú biologicky aktívne zlúčeniny, ktoré nájdeme v živočíšnych i rastlinných bunkách, kde plnia mnoho rôznych funkcií, ktoré tiež nepotrebujeme rozpitvávať. V súvislosti s nami (ľuďmi) sú najvýznamnejšími steroidmi cholesterol, steroidné hormóny, ich metabolity a prekurzory. Zastavme sa pri steroidných hormónoch. Tých poznáme dosť veľa a môžeme ich rozdeliť do piatich základných skupín- glukokortikoidy, mineralokortikoidy, androgény, estrogény a progestogény. Dokonca deriváty vitamínu D sa kvôli svojim vlastnostiam niekedy označujú za steroidy. Hormóny z rôznych skupín majú veľmi odlišné účinky, ktorými sa tiež nebudeme zaoberať. No zastavme sa pri androgénoch. Najznámejším androgénom je hormón testosterón. To už asi každý niekde počul. No a pomaly ale isto sa blížime k tým našim “pravým” steroidom, lepšie povedané anabolicko-androgénnym steroidom. Týmto termínom súhrnne označujeme zlúčeniny (dnes najmä syntetické), používané v medicíne ako liečivá, a tiež zneužívané športovcami na podporu výkonu či rastu svalovej hmoty. Tieto látky majú veľmi podobné účinky ako testosterón (ide o tzv. exogénne AAS), prípadne ide o testosterón samotný (endogénne AAS). Vôbec prvým známym anabolickým steroidom bol práve testosterón, ktorý sa podarilo izolovať kedysi dávno medzi svetovými vojnami. Onedlho sa testosterón podarilo prvý krát syntetizovať.

Takže dostali sme sa k tomu, že v súvislosti s nelegálnym zvyšovaním výkonu alebo prekonávaním genetických limitov hovoríme o anabolicko-androgénnych steroidoch (alebo niekde len- anabolické steroidy), ktoré patria do širokej skupiny steroidných hormónov. Takže odteraz, keď v tomto článku použijem slovo “steroidy” tak mám na mysli tie naše anabolicko-androgénne. Ešte by som spomenul jednu vec, že steroidy sú len časťou celého spektra zakázaných látok, ktoré označujeme spoločným názvom “doping”. Okrem steroidov je tu celá armáda iných látok ako: ostatné látky s anabolickým účinkom (eritropoetín, rastový hormón), ďalej diuretiká, inzulín alebo dokonca aj iné ako anabolické steroidy- konkrétne glukokortikosteroidy a kopec iných látok. Takže ešte si to vylepšíme- keď napíšem “steroidy” tak mám odteraz (aj keď technicky nesprávne) na mysli: “anabolicko androgéne steroidy a iné dopingové látky”.

O tom, čo vlastne steroidy sú, už vieme všetko potrebné. Už len stačí dodať, čo steroidy nie sú. Nie je to ani kreatín, ani proteín, ani strašidelné aminokyselinové tabletky či iné doplnky výživy s obľubou označované za “sypačky”. Stačí si otvoriť stránku ľubovoľného e-shopu s doplnkami výživy a získame celkom dobrý prehľad o tom, čo steroidy nie sú. Steroidy hlavne nekúpime len tak jednoducho (no dobre, kúpime ich jednoducho, ale nie tak “štandardne”..hoci, videl som už aj e-shop na steroidy, neskúšal som, tak neviem, či aj funguje). No a v inej ako injekčnej alebo tabletkovej forme by sme ich hľadali veľmi ťažko. Prešiel by som teraz radšej k tomu, aké typy užívateľov steroidov z vlastnej skúsenosti poznám.

A. ŠTANDARDNÍ UŽÍVATELIA- SÚŤAŽNÍ ŠPORTOVCI

Lepšia regenerácia, viac sily, vytrvalosti a milión ďalších benefitov. Vedľajšie účinky zatiaľ riskneme. To, že je to zakázané nás netrápi, kým nás nechytia. Chceme vyhrávať, alebo minimálne byť konkurencie-schopný. Taký je často krát (nie len) vrcholový šport. Jasné ako facka. Viac k tomu zatiaľ pre potreby tohto článku písať netreba. Pre nás bude podstatnejšia skupina B.

B. NAJPOČETNEJŠÍ UŽÍVATELIA- “TÍ, ČO CVIČIA V POSILKE”

Keďže ide o odvetvie, ktoré je v súvislosti so steroidmi skloňované asi najčastejšie a tiež je to odvetvie, v ktorom pracujem, tak sa naňho pozrieme trochu bližšie. Vypozoroval som tu hneď niekoľko základných typov užívateľov steroidov.

1. Dementi

Bohužiaľ, asi najviac zastúpená skupina. Táto skupina sa tiež dokonale stará o to, aby mala široká verejnosť o steroidoch taký názor, aký má- teda skreslený. Dementi sú často dokonalou demonštráciou všetkých negatívnych účinkov steroidov. Pokiaľ ide o tie žiadané účinky, často ich u dementa ani nezbadáte. Prípadne sú dosť úbohé na to, aby človek, čo sa do cvičenia trochu vyzná, nevedel absolútne rozlíšiť dementa od cvičenca, ktorý steroidy ani nevidel. Jedine možno monštrózne akné na chrbte a zvláštny výraz v tvári by napovedali, o koho ide. Títo chlapci (možno aj niektoré dievky) väčšinou o cvičení, či samotných steroidoch nevedia ani hovno, prípadne niektorí z nich možno aj hovno vedia. Existuje mnoho podkategórií dementov, o ktorých by sa dalo písať hodne dlho. Spomeniem niektoré z nich. Napríklad mladí začínajúci cvičenci, ktorí po dvoch týždňoch cvičenia ešte nemajú vytúžené 50tky bicáky a počuli, že existuje spôsob, akým to urýchliť a tadáá- dement je na svete. Alebo experti, čo cvičia možno už rok a možno aj päť, ale vyzerajú podobne ako na začiatku svojej hardcore-bodybuilding kariéry, pretože majú pocit, že robia veľa, pritom robia hovno (pozri článok: Prekonávanie komfortu nie je jednorázovka). Tak jednoducho usúdili, že spravili maximum a dosiahli svoje genetické limity, cez ktoré ich prenesie len kvalitná sypka. A ešte kopec iných srandistov by sa tu našiel, keby sme chceli.

2. Skúšači

Väčšinou tiež začiatočníci, alebo mierne pokročilí cvičenci, ktorých zvedavosť, alebo tiež snaha o rýchly pokrok privedie na tieto chodníčky, no po chvíli si uvedomia, že to nebolo najlepšie rozhodnutie a skončia tak rýchlo ako začali- skôr ako sa z nich stane dement.

3. Nadšenci

Nech si každý myslí čo chce, ale mám veľké pochopenie pre túto skupinu ľudí a rešpektujem ich rozhodnutie. Poznám chalanov, pre ktorých sa posilka stala obrovskou záľubou a často dokonca niečím, čo možno nazvať zmysel života- alebo aspoň neoddeliteľná súčasť “balíčka” vecí, ktorý tvorí zmysel života. Chalani cvičia dlho, o strave vedia hodne, o cvičení vedia hodne, vyzerajú dobre. Genetika je genetika a jedného dňa sa dostanú do bodu, kedy je ďalší pokrok nesmierne ťažký a zdĺhavý- čo na začiatku trvalo mesiac môže teraz trvať aj rok. A tak stoja pred rozhodnutím, či pokračovať v tom, čo robia naturálne, viac-menej sa udržiavať na súčasnej úrovni s maličkými pokrokmi alebo sa chcú posunúť kamsi ďalej- takpovediac za hranice normálneho. Ťažké rozhodnutie. Veľmi ťažké rozhodnutie. A neexistuje správne či nesprávne. Steroidy sú vstupenkou do ďalšieho levelu, no zároveň rizikom, ktoré môže ovplyvniť celý život.

Každý si musí zvážiť, či je ochotný podstúpiť riziká, ktoré prináša hormonálna manipulácia, kvôli benefitom, ktoré očakáva. Každý sa musí spýtať sám seba, či sa pozná dostatočne na to, že si trúfa pohrávať sa s matkou prírodou, ktorá určite nepočítala s tým, že niekto bude mať hladinu pohlavného hormónu o 300% vyššiu ako priemer. Väčšina ľudí si povie, že je to absolútne hlúpe a nezodpovedné, takto hazardovať so zdravím, kvôli zasratým svalom alebo čomu to vlastne…Ja však nezastávam takýto názor. Hlúpe a nezodpovedné to väčšinou je, pretože o túto štatistiku sa dokonale stará vyššie uvedená kategória “skvostných sypačov”. Hazard so zdravým to je, no ten sa dá minimalizovať ak má človek dosť informácií a rozumu. No a tie zasrané svaly a všetko okolo toho môže niekomu prinášať tak krásne pocity, že mu to za to stojí! A ja to beriem. Myslím si, že je lepšie mať v živote z niečoho úprimnú radosť, ako žiť možno bez rizika, ale tiež bez pocitu naplnenia, radosti z toho, že sme v živote našli niečo, čo nás baví a môžme sa z toho tešiť. Ja teraz netvrdím, že všetci sypme a budeme šťastní, to ani náhodou. Chcem len povedať, že veľmi veľa ľudí, čo poznám, nežije život, aký by chceli. Vybrali si školu, ktorá ich ani nebaví, len aby šli pracovať tam, kde ich to nebaví, zisťujú, že si nesplnili žiaden sen a nebyť piatkových chlastačiek, alebo iných únikov z reality, tak ani neviem, ako by svoj “osud” znášali. A to Vám teda poviem, radšej by som sa presypal na druhý svet, ako sa zmieroval s takýmto životom. Ako dokonalý príklad poslúži napríklad samotný pán guvernátor- sypač, ktorý si išiel svoje a žije život, ktorý mu môžeme skoro všetci len závidieť. A bez toho aby sypal, by taký určite nežil. Koniec- koncov, začať sypať nie je trvalé rozhodnutie, vždy sa s tým dá prestať, ak človek zistí, že to nie je nič preňho. A len veľmi zriedka sa dostavia také side effecty (vedľajšie účinky), že je ich náprava nemožná.

Problémom je, že každý druhý dement má pocit, že patrí do tejto skupiny. Nuž, s tým už nikomu neporadím. Jednou zo základných čŕt dementa býva to, že nevie, že je dement. Aj tak je takéto kategorizovanie len veľmi orientačné, pretože nikto nestanoví presnú hranicu, kde už je človek dostatočne skúsený a vzdelaný na to, aby začal sypať. Takto by som mohol vymenovať desiatky ďalších kategórií ako polodementi, dementi s nádychom nádeje, skoronadšenci a podobne. Pre zachytenie pointy tohto článku, myslím si, postačujú tieto kategórie.

4. Súťažní kulturisti

Často býva už len krôčik od toho, aby sa z nadšenca stal súťažný kulturista. Opäť sa dostávame k problematike šport a doping. Zámerne som však kulturistiku oddelil od iných športov, pretože si myslím, že kulturistika a doping je celkom iná kapitola ako ostatné športy a doping. Obzvlášť pokiaľ je reč o profesionálnej ťažkotonážnej kulturistike. Aj bez steroidov sa dá byť najlepším tenistom, či futbalistom na svete, no stáť na pódiu s telesnou hmotnosťou 100+ kg vysekaný na kosť, to by bol bez dopingu asi problém. To je opäť na inú diskusiu, že prečo vlastne taký šport vôbec existuje a ako to niekto môže robiť atď. No taký šport jednoducho existuje a niekto to robí, pretože ho to baví, bodka. Niekomu sa to páči, niekto to odsudzuje a hnusí sa mu to, no fakt je ten, že tento šport vznikol a bez steroidov sa robiť nedá. Samozrejme, sú borci, ktorí robia kulturistiku naturálne a dosahujú parádne úspechy, ale nikto z nich nesúťaží v najťažších kategóriách a už vôbec nie v profi divízii. A ak sa ešte dnes nájde nejaký profík, čo o sebe tvrdí, že je “naturál” a na videách na youtube vyhlasuje výroky ako “100% natural baby, it is hard work“, tak to nie je dement, ale idiot. Alebo mu to nakázal niekto “z hora”, koho suplementy sa budú velice dobre predávať, ak človek, čo ich užíva prehlási, že to, že vyzerá ako belgický modrý býk, je vďaka skvelým suplementom a nie vďaka steroidom.

NO A PREČO ICH NEBERIEM JA?

Trúfam si povedať, že keby som ich bral, tak v mojom skvelom delení by som patril do kategórie nadšencov. Súťažný kulturista nie som. Napriek mojim skoro 9 ročným skúsenostiam s cvičením a 4 ročným skúsenostiam s trénovaním iných ľudí, by som však možno stále bol dement:) Nech je ako chce, prečo steroidy neberiem by sa dalo zhrnúť do týchto bodov:

1. Lebo sa na tom necítim

Áno, mám pred tým určitý rešpekt a necítim sa na to. Hlavne po mentálnej stránke sa necítim na to, aby som spravil taký podstatný zásah do svojho života. Nepredpokladám, že by som sa stal agresívny lotor, čo zabíja od nervov malé vtáčiky, no myslím si, že s mojou psychikou by to vedelo dosť zamávať. Výkyvy nálad a depresívne chvíľky by sa mi zrejme nevyhli a nie sú to veci, ktoré by som zrovna aktívne vyhľadával.

Niekto si povie, že to až taký zásah do života nie je, ale rozhodne tvrdím, že je. Pretože pri prvej vážnejšej steroidovej kúre môžu nastať dve základné možnosti. Jednou je, že vyskúšali sme raz- dva krát, dobre bolo a viac netreba. Lenže, to nechcem. Dám si pár kúr, potom s tým prestanem a budem básniť o tom, aký skvelý som bol minulý rok, keď som ich bral? Ja nechcem básniť o tom, aký som bol niekedy skvelý, ja chcem byť stále lepší (možno len o maličký kúsok, no predsa). A druhá možnosť je, že nezostaneme pri jednej-dvoch kúrach, ale z nejakých dôvodov sa sypanie stane súčasťou nášho života. No a na túto druhú možnosť sa absolútne necítim, jednak po spomínanej mentálnej stránke a v neposlednom rade po stránke finančnej. Také mesačné výdavky na kvalitnú sypku (a všetko, čo k tomu náleží) môžu byť veru podstatne vyššie ako celá priemerná mesačná mzda na Slovensku!

2. Lebo som tréner a chcem skúšať nové veci, ktoré môžu fungovať

Som toho názoru, že ešte stále som schopný objavovať nové možnosti pokroku naturálnou cestou. Niekto by už dávno stratil trpezlivosť pri myšlienke na to, že za každý nový svalík musí bojovať sto násobne tvrdšie ako na začiatku a vybral by si cestu takmer istého pokroku. Často to absolútne nebaví ani mňa, no predsa len mám navyše jednu motiváciu, prečo zotrvať naturálom. Tou motiváciou je moja práca, ktorá ma núti skúšať nové veci, ktoré by mohli fungovať aj na mojich klientoch. Ak by som naturál nebol, moje rady by sa zrejme stali dosť skreslené, pretože pri dobrom “zboží” by som zaznamenal pokroky aj na fastfoodovej strave. Nechcem tvrdiť, že kto sype, tak nemusí nič riešiť, to ani omylom. Chcem len povedať, že je rozdiel, ak ja robím napríklad vo svojej strave niečo zásadne nesprávne a nezaznamenám tak žiaden progres a niekto, kto sype robí tú istú chybu no progres zaznamená aj tak, (možno menší ak by zaznamenal bez tejto chyby- no zaznamenal). Takže by som možno, ako ne-naturál, odporúčal svojim klientom robiť niečo úplne scestné, pretože mne to zaručene funguje, veď som zo dňa na deň lepší!

Ešte jednu vec sa mi sem žiada napísať. Nemám rád, keď chlapci, čo posypkávajú, rozdávajú rozumy na všetky strany takým štýlom, že ich poznatky o strave sú vystrihnuté z najnovších vedeckých štúdií a ich technika na bench-press je jedinečná a priam stvorená na nezastaviteľný rast prsného svalstva. Vytvárajú tak ilúziu toho, že za to, ako vyzerajú, vďačia práve svojej “dokonalej” strave a cvičeniu. Zmienka o steroidoch samozrejme žiadna a ľudia ich uznávajú ako bohov (niečo ako som už písal vyššie pri propagácii suplementov). Samozrejme, že mnohí by ma svojimi vedomosťami schovali do vrecka, no mnohí absolútne nie. A každopádne to jednoducho nie je fér voči ľuďom.

3. Po zvážení pre a proti mi to za to nestojí

Napriek všetkým lákadlám, ktoré steroidy prinášajú, budem zatiaľ radšej niekto, kto sa vytešuje, že pribral kilo za tri mesiace a odhodlane budem hľadať nové možnosti pokroku napríklad aj preto, aby som sa s Vami o ne mohol neskôr podeliť.

About author View all posts

Tomáš Gibej

Som v prvom rade človek. V druhom rade som človek, ktorý pracuje piatym rokom ako osobný tréner. V treťom rade som človek, ktorý neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života, či tak nejako sa to hovorí. Vo všetkých ďalších radoch som človek, ktorý rád cestuje a objavuje, ktorý rád cvičí a medituje, ktorý rád priberá a chudne. Som tiež človek, ktorý píše túto stránku aby sa podelil o svoje nekonečné vedomosti a skúsenosti, aby mal pocit, že je z neho aký-taký úžitok v spoločnosti. No a nakoniec som človek, ktorému sa zväčša ako-tak darí uspokojovať svoje fyziologické potreby, aj bezpečie a istotu pociťujem, lásky a spolupatričnosti sa mi niekedy tiež dostane, aj úcty a uznania sa zvyknem dočkať- tak sa teraz trochu sebarealizujem.

4 CommentsLeave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: