Tomáš Gibej

Ilúzia vedomosti

V dnešnom článku by som chcel napísať pár slov o čomsi, čo som nazval “ilúzia vedomosti”. Keďže mám čo-to dočinenia s cvičením, zdravou stravou a trénovaním ľudí, tak aj túto ilúziu vedomosti si budeme popisovať na príkladoch z tejto oblasti. Samozrejme, to čo sa tu budem snažiť popisovať je aplikovateľné do akejkoľvek inej oblasti. Nepôjde o žiadne novátorské myšlienky, no mal som potrebu svojimi slovami popísať niečo, čoho som veľmi často svedkom a čo by vám mohlo trochu pomôcť lepšie vedieť vyhodnocovať odbornú spôsobilosť ľudí, s ktorými ste v interakcii.

Ilúzia vedomosti je pojem, ktorý označuje jav, kedy človek nadobúda o sebe dojem, že vie o niečom veľmi veľa a patrične k tomu mu narástlo aj sebavedomie do nebezpečných rozmerov. To, čo chcem povedať, si najlepšie popíšeme na mojej prenádhernej ilustrácii. Toto je strom vedomostí, zoznámte sa.

 

Strom poznania

Môj famózny umelecký cit teraz nechajme bokom, autogramiáda sa bude konať 30teho februára. Priblížme si náš strom. Je jedným z mnohých stromov vedomostí v lese vedomostí. Ten náš sa volá “Strom cvičenia a zdravej stravy”. Odmyslime si teraz slniečko, obláčiky aj kvetinky, ktoré sú na obrázku výsostne pre potešenie oka diváka. Ale popíšme si bližšie jeho jednotlivé etáže, nech sa dostaneme k jadru problému.

gggPovedzme si pár dôležitých vecí na úvod:

  • Každý človek sa nachádza v jednej z týchto etáží.
  • Pre jednoduchosť povedzme, že keď som na niektorej etáži, tak som v nej prebádal všetky konáre poznania.
  • Z etáže, v ktorej sa nachádzam, tak vidím úplne dole na zem všetky etáže, ktorými som už prešiel, kým som sa dostal tam kde som.
  • Dohora však vidím iba po najbližšiu etáž a netuším kam až strom vedomostí siaha.

0. – Mýty a legendy o cvičení a strave

Nultá etáž sa nachádza pod zemou, teda pod hranicou skutočného poznania. Väčšinou sú v nej len rôzne sprostredkované “pravdy”, ktoré z neznámych príčin kolujú vo vesmíre a takmer na každého sa niečo z nich nalepí. V tejto etáži nájdeme rôzne legendárne poznatky, ako napríklad: “Keď chceš objem, mal by si robievať 8 opakovaní a keď chceš rysovať, tak robievaj 12 alebo možno aj 15, len to už možno prepáliš”. Alebo: “Preboha, je šesť hodín a trinásť minút, ak si dáš tie oriešky, tvoje telo ich už nebude mať kedy spáliť, do rána priberieš 2kg!”

Inými slovami, na tejto etáži sú tí, ktorí nevedia takmer nič a ani ich to príliš netankuje.

1.– Základy pravého poznania

Vitajte na svetle! Tí, ktorých z nejakých príčin táto problematika zaujala, tak sú ochotní investovať svoj čas a úsilie na štúdium a poznávanie. No a z nultej etáže sa tak vyhrabali na svetlo do prvej etáže. V prvej etáži sa nachádzajú základné vedomosti o tom, aké je cvičenie pre organizmus prospešné, prečo je silové cvičenie veľmi vítanou aktivitou, aj keď chce človek schudnúť a prečo ženy nebudú mať monštrózne svaly, ak začnú dvíhať činky. Nachádzajú sa tu tiež vedomosti o tom, čo sú to bielkoviny, tuky, sacharidy a tiež to, že aminokyseliny vám po požití nerozleptajú ústnu dutinu. Na tejto etáži sú ľudia, ktorí sa o túto oblasť začali zaujímať, objavujú ju a sú si vedomí toho, že čo-to už vedia viac, no netrúfajú si ani zďaleka nazývať sa niekým, kto sa v danej oblasti vyzná.

2. –  Poznávanie pokračuje

V druhej etáži sa nachádzajú tí, ktorí sa v poznávaní rozhodli pokračovať a dozvedajú sa nové informácie napríklad o suplementoch, o metodológii tréningu a z anatómie svalov vedia už trochu viac ako ukázať na tele biceps a triceps (brachii). Ich sebavedomie trošku rastie, no stále si netrúfajú prehlasovať to, čo vedia, za univerzálne pravdy, keďže vidia nad sebou zrazu dva krát toľko konárov, ako je tých, na ktoré sa teraz tak urputne šplhali.

3. – Etáž, ktorú obýva ELI – riziko ilúzie vedomosti je na maxime

Kto pokračuje v poznávaní, dostáva sa do ďalšej etáže. V tejto etáži nastáva najväčšie riziko toho, že človek nadobudne ilúziu vedomosti. Toto riziko je v tretej etáži preto, lebo v tejto etáži sa nachádza aj tvor, ktorý má veľmi silný jed, spôsobujúci ilúziu vedomosti. Tvor sa volá ELI a je súhrnom egoizmu, lenivosti a ignorácie.

Človek, ktorý v tretej etáži natrafil na Eliho a nechal sa ním pohrýzť, tak je okamžite infikovaný ilúziou vedomosti. Táto ilúzia absolútne zahmlieva pohľad nahor. Človek teda akosi ignoruje fakt, že existuje obrovské kvantum vedomostí, ktoré nevie a veľmi rád hľadí dole na všetky konáre, cez ktoré sa už vyškriabal. Pozrie sa pod seba a vidí, že už nie je tak nízko a že už čo to naštudoval, zistil, vyskúšal. Ten pohľad nadol je tak vábivý, že človeka naplní pýchou a jeho sebavedomie vystreľuje do nebies.

No a takto potom vznikajú ľudia, ktorí sršia sebavedomím, majú pocit, že to, čo vedia, tak je presne tá SPRÁVNA a JEDINÁ možná cesta a hlásajú svoje pravdy s väčšou horlivosťou ako Adolf Hitler na svojich prejavoch.

“Nevedomosť, častejšie ako inteligencia, plodí sebavedomie”

Charles Darwin

4. – Zlomová etáž – etáž pochybností o sebe

Kto na ELIho nenatrafil, prípadne natrafil, ale nastriekal ho biolitom,ten pomaličky objavuje konáre štvrtej etáže a zisťuje pravdivosť jedného krásneho výroku: “Čím viac viem, tým menej viem”.  Človek, ktorý sa do tejto etáže dostal, tak začína nadobúdať pocit, že vzdelávanie je nezmyselný boj, ktorý nikam nevedie a že jeho sebavedomie sa s ďalšími vedomosťami paradoxne iba zmenšuje. Všetko, čo doposiaľ vedel, je spochybnené. O všetkom, čomu veril, začína pochybovať.

5. – nekonečno – etáže akceptácie a chuti vedieť stále viac, teda menej:)

Koho neodradí kríza štvrtej etáže, ten sa dostáva do nekonečného procesu vzdelávania a získavania nových informácií. Je si vedomý toho, čo všetko vie, no veľmi triezvo si uvedomuje to, čo nevie, uvedomuje si to, že na danú vec môže byť kvantum iných pohľadov, uvedomuje si, že nikdy nebude vedieť “dosť”. V jeho arzenáli učenia sa nachádza pokora a akceptácia obmedzenosti svojho poznania.

Skrátka, chcel som povedať len toľko, pri komunikácii s ľuďmi, z ktorých až príliš sebavedomo vychádzajú niektoré tvrdenia, buďte opatrní. Znamená to s najväčšou pravdepodobnosťou len toľko, že vedia príliš málo. Skúste sa pýtať otázky prečo je to tak a pozorne počúvajte, k akým absurdným vysvetleniam sa dopracujete. A nenarážam tým na nikoho, len som mal chuť skúsiť pootvoriť oči tým, ktorí radi vyhlasujú svoje pokrútené dogmy a tiež pomôcť tým, ktorí sú týmto dogmám vystavovaní. A áno, poznám aj ľudí ktorých ELI pohrýzol už asi v perinke a áno, tým nepomôže nič. Takže áno, sú aj ľudia z nultej etáže, ktorí sebavedomo prehlásia, že behaním neschudnú nič z dôvodu, že keď sa pri behaní vypotia do oblečenia a cestou domov už iba kráčajú, tak sa im to, čo schudli vsiakne naspäť do tela – neuveríte, poznám.

Možno som debil ja, no čím viac som toho prečítal a čím viac školení som absolvoval, tým viac si uvedomujem, ako toho viem málo. 

Ak sa vám článok páčil, možno sa zapáči aj iný

Viac mojich článkov

About author View all posts

Tomáš Gibej

Som v prvom rade človek. V druhom rade som človek, ktorý pracuje piatym rokom ako osobný tréner. V treťom rade som človek, ktorý neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života, či tak nejako sa to hovorí. Vo všetkých ďalších radoch som človek, ktorý rád cestuje a objavuje, ktorý rád cvičí a medituje, ktorý rád priberá a chudne. Som tiež človek, ktorý píše túto stránku aby sa podelil o svoje nekonečné vedomosti a skúsenosti, aby mal pocit, že je z neho aký-taký úžitok v spoločnosti. No a nakoniec som človek, ktorému sa zväčša ako-tak darí uspokojovať svoje fyziologické potreby, aj bezpečie a istotu pociťujem, lásky a spolupatričnosti sa mi niekedy tiež dostane, aj úcty a uznania sa zvyknem dočkať- tak sa teraz trochu sebarealizujem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: