Tomáš Gibej

Úvod: Prečo píšem

Mám pocit, že dnes je internet preplnený článkami o zdravej strave, o fitness, o najnovších prevratných metódach na chudnutie, starú dobrú posilku valcuje CrossFit. Dlho som preto uvažoval, či vôbec má nejaký význam snažiť sa prezentovať svoje názory a poznatky, presnejšie mnoho rôznorodých názorov a poznatkov o cvičení, stravovaní, regenerácii a iných (s cvičením zdanlivo nesúvisiacich) oblastí,spracovaných v mojej hlave a vyjadrených mojim spôsobom.

To, že čítate tieto riadky už trochu napovedá o mojom rozhodnutí. Má to význam. Minimálne si precvičím štylistiku, budem nútený získať viac informácií, zhromaždím si svoje poznatky, zaznamenám svoje myšlienky a teda budem robiť, čo ma baví. Má to význam tiež preto, lebo napriek záplave informácií stretávam stále veľa ľudí, ktorí sa k žiadnym relevantným nedostali. Alebo sa k nim dostalo informácií priveľa a teraz netušia, kde je sever a už vôbec nie to, či majú jesť mäso so zeleninou alebo radšej zeleninu s mäsom. No a možno aj tí, ktorí majú informácií tak akurát, ich len potrebujú počuť znovu a znovu aby ich to motivovalo spraviť pozitívne zmeny vo svojich životoch. A spraviť pozitívne zmeny vo svojich životoch je, myslím si, snahou každého človeka.

Nepoznám nikoho, kto zámerne vyvíja úsilie na to, aby mu bolo horšie, kto drie v práci dlhšie, aby zarobil menej, kto cviči, aby vyzeral ako reklama na kysnuté cesto. Nepoznám tiež nikoho, kto sníva o tom, že sa bude budiť s depresiou. Iróniou však je, že to v našich životoch často takto vyzerá. Ako tréner sa bežne stretávam s ľuďmi, ktorí by mi odprisahali, že sa jednoducho nestíhajú zdravšie stravovať, nestíhajú ísť cvičiť, nestíhajú občas vypnúť, lebo musia od rána do večera otročiť v práci, aby zarobili dosť peňazí. Pritom sami vidia, že ich zdravie ide rovno do prdele, bolesť chrbta je pre nich prirodzenejší jav ako dýchanie, ich najlepší kamarát sa volá Ibalgin 400 a srdcovocievne choroby s cukrovkou zatiaľ považujú iba za zlé sci-fi. No a z nemocnice sa potom ťažko zarábajú peniaze, z hrobu ešte o kúsok ťažšie.

Ja sa nechcem prezentovať ako kúzelný šaman, ktorý pozná odpovede na všetky taje života, chcem len poskytnúť námet na zamyslenie, aké absurdné často býva naše konanie. Ako tréner sa tiež stretávam s ľuďmi, ktorí chcú cvičiť,no zatiaľ to nechcú až tak veľmi, ako tú hodinku na fejsbučiku a potrebujú trošku nakopnúť. Alebo s ľuďmi, ktorí cvičia radi, no potrebujú trochu usmerniť. Stretávam sa s veľa rôznymi ľuďmi, preto sa na mojej stránke chcem zamerať na viacero tém nielen o samotnom cvičení či strave.

V posledných rokoch ma začala fascinovať predstava nekonečného potenciálu ľudskej mysle a tiež toho, že každý človek sa dokáže stať lepším človekom. Ako sa dnes často skloňuje: “stať sa lepšou verziou samého seba”- síce túto frázičku veľmi neobľubujem, no niečo na nej bude. Myslím si, že je to naša povinnosť voči životu, neostávať tam kde sme, ale dopracovať sa k nášmu lepšiemu JA. Preto by som sa chcel s Vami podeliť o to, čo doposiaľ viem o meditácii, prekonávaní komfortu alebo o o tom, ako sami seba večne premáhame k tomu, aby sme žili svoj život, tak ako chceme, a nie tak ako sa nám pritrafilo. Časom sem hodím nejaké videjká s mojimi klientami a ich pokrokmi, nejaké tipy a triky ako svoj chrbát nezdevastovať pri sedavom zamestnaní a všetko, čo mi napadne.

Dalo by sa to zhrnúť asi takto:

“Pokúsim sa poskytnúť informácie, inšpirácie, moje poznatky, myšlienky a námety, o ktorých sa nazdávam, že majú potenciál ľudí zaujať a hlavne pomôcť im akokoľvek skvalitniť ich životy. Možno si niekto odnesie aspoň námet na zajtrajšie raňajky, alebo niekto od základov prehodnotí svoje priority a začne žiť zdravšie- účel je splnený v oboch prípadoch”

About author View all posts

Tomáš Gibej

Som v prvom rade človek. V druhom rade som človek, ktorý pracuje piatym rokom ako osobný tréner. V treťom rade som človek, ktorý neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života, či tak nejako sa to hovorí. Vo všetkých ďalších radoch som človek, ktorý rád cestuje a objavuje, ktorý rád cvičí a medituje, ktorý rád priberá a chudne. Som tiež človek, ktorý píše túto stránku aby sa podelil o svoje nekonečné vedomosti a skúsenosti, aby mal pocit, že je z neho aký-taký úžitok v spoločnosti. No a nakoniec som človek, ktorému sa zväčša ako-tak darí uspokojovať svoje fyziologické potreby, aj bezpečie a istotu pociťujem, lásky a spolupatričnosti sa mi niekedy tiež dostane, aj úcty a uznania sa zvyknem dočkať- tak sa teraz trochu sebarealizujem.

2 CommentsLeave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: